2018 Ekim Etkinliklerimiz

31 Ekim 2018
Prof. Dr. Erkcan ÖZCAN öğrencilerimizle buluştu

Okulumuzu ikinci kez ziyaret eden Elektrik-elektronik mühendisi ve fizikçi  Prof. Dr. Veysi Erkcan ÖZCAN 1 Ekim 2018 Pazartesi günü öğrencilerimize “Yer Çekimi ve Simya” başlıklı konuşmasını yaptı. Büyük Patlama Teorisinden günümüze bilimin ilerleyişi, tarihsel süreç içerisinde simyadan yola çıkarak bugünki teknolojiyi anlamak ve günümüz teknolojisiyle yapılan  ileri deneyler konusunda bilgiler verdi. Stanford Üniversitesi’nde deneysel parçacık fiziği alanında doktoralı Prof. ÖZCAN uzun süre CERN’de bulunmuş, halen Boğaziçi Üniversitesi CERN-ATLAS takımının liderliğini yapmaktadır. Öğrencilerle aktif çalışmalar yürüten Prof. Dr. Erkcan Özcan, okullarda seminerler verip, popüler bilim yazıları yazmakta.

17-18-19 Ekim tarihlerinde öğrencilerimiz, MSGÜ Tophane-i Amire’deki, “Arkas Koleksiyonu’nda Post Empresyonizm” sergisini ziyaret ettiler. Sergide Pierre-Auguste Renoir, Suzanne Valadon, Leo Putz ve Henri Martin gibi sanatçıların eserlerini görme imkanı bulan öğrencilerimiz, aynı zamanda post-empresyonist akım hakkında da bilgi aldılar.

24-25-26 Ekim günlerinde, öğrencilerimiz Galeri 77’de, Zeynep Akgün’ün “Neredeyse” adlı resim sergisini, mekanın devamında da Daron Mouradian, Rafael Megall, Mikayel Ohanjanyan, Armen Rotch ve Vav Hagopyan’ın eserlerini galeri rehberi eşliğinde görme ve tanıma imkanı buldular.

Prof. Dr. Sefa Feza Arslan ile Matematik Söyleşisi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Feza Arslan 22 Ekim Pazartesi günü okulumuzdaydı. İspat fikrinin tarihsel gelişimiyle ilgili yaptığı söyleşide Arslan, Arşimet’ten başlayarak günümüze matematik tarihini öğrencilerimize anlattı.

Mikolog Jilber Barutçiyan okulumuzda

Türkiye’nin ilk mantar uzmanı olan Jilber Barutçiyan 24 Ekim Çarşamba günü, 9-10 ve 11. sınıf öğrencilerimizle mantarlarla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi. Kendisinin altı yıl süren arazi çalışmasının ardından hazırladığı Türkiye’nin mantar florası ve mantar çeşitliliği hakkındaki bilgilerini toparladığı Türkiye’nin Mantarları adlı kitabını da, Barutçiyan öğrencilerimiz için imzaladı.