EDUCATIONAL PHILOSOPHY

1

Kültürel faaliyetlerin öğrencilerin eğitiminde etkin bir rol oynadığı

2

Öğrenci kurullarında oluşan fikirlerin ciddiyetle ele alındığı

3

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin önemsendiği

4

Velilerin okulla iletişiminin rahatlıkla sağlandığı

5

Yüksek öğrenim kurumuna hazırlayan bir eğitimi gerçekleştirme

HISTORY

İstanbul Ermenilerinin öğretim mazisi, 15. yy ‘ın sonlarında, genelde kilise çevresinde rahipler tarafından yönetilen “dershane” lere dayanır. Ancak resmi öğretim, Şınorhk Mıgırdiç Amira Miricanyan’ın Kumkapı’da bir ilkokul açmak için 1790 yılında aldığı resmi izinle başlar. Cemaatin bir yüksek okul açma ihtiyacı ise 1838 ‘de ortaya çıkar, ilerici mimarlar Garabet Amira Balyan ve Hovhannes Amira Serveryan öncü olurlar.

Kudüs Birliği ‘nin Üsküdar ‘daki manastırı onarılıp yatılı bir okula çevrilir. Böylece “Azkayin Cemaran Surp Yerusağemi” [Kutsal Kudüs Cemaat Okulu] açılır. Nevar ki maddi imkânsızlıklar nedeniyle bu okulun ömrü çok kısa olur ve birkaç yıl içinde kapanır. 1860 ‘larda ise Osmanlı Ermeni Anayasası ‘nın (Nizamname-i Millet-i Ermeniyan) kabuluyla ikinci bir yüksek eğitim dalgası başlar. Garabet Şahnazaryan Vartabet ve Nubar Paşa öncülüğünde Hasköy ‘de Nubar-Şahnazaryan Okulu açılır.

Famous Graduates

Ara Güler

Ara Güler was born in 1928 in Istanbul. Internationally renowned, he is considered the most important representative of creative photography in Turkey. During his childhood, he was strongly influenced by cinema. He worked at film studios while he was at high-school. He graduated from the Getronagan High-School in 1951. He began to receive drama and acting training under Muhsin Ertuğrul. He wanted to become a director, or a playwright. During this period his short stories and interviews were published in literature magazines and Armenian newspapers. Read more »

Hayko Çepkin

1978 yılında İstanbul’da doğdu, 1995 yılında Getronagan Lisesi’ni bitirdikten iki sene sonra Mimar Sinan Üniversitesinde şan, solfej ve piyano dersleri aldı. Çeşitli yerlerde de piyano ve armoni dersleri gördükten sonra da 1997 yılında profesyonel müzik kariyerine başladı. İlk albümü Sakin Olmam Lazım ile iyi bir çıkış yapan Hayko, ikinci albümü Tanışma Bitti ile de hayran kitlesini arttırdı. 3. albümü Sandık ile daha geniş alanlara yayıldı. Read more »